Good Pet Bad Pet - Integrate Texts Lesson Plans for Elementary
Storyboard Text
Slide: 1
Purebred dogs cost $500-$1000. Adding in accessories and veterinarian bills makes owning a dog very costly.
Slide: 2
"For those looking to own a pet, pit bulls are everywhere. They’re for sale on eBay for up to $1,000 each, at pet stores, in parking lots."
Slide: 3
Dogs may be dangerous and need to be properly trained. They are also very expensive.
Slide: 4
"Some owners have to give up the dogs after they bite someone. In other cases, owners say they lost their home or lost a job and can’t afford them. Pit bulls are not allowed in many apartments."
Peste 30 de milioane de Storyboard-uri create
Fără Descărcări, Fără Card de Credit și Fără Autentificare Pentru a Încerca!